Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Baltijos šalių mitologijos ir liaudies pasakų filmų naktis

Sukurta 2016.01.27 / Atnaujinta 2016.01.27 15:24
  Baltijos šalių mitologijos ir liaudies pasakų filmų naktis

  Animacinių filmų naktis “VIENĄ KARTĄ..”, vyksianti vsario 5 d. nuo 22 val. “Sputniko” kino teatre, kviečia susipažinti su mažai žinoma Baltijos šalių mitologija, legendomis ir liaudies pasakomis. Dviejų valandų trukmės programa leidžia pažvelgti į pagoniškąją Baltijos šalių pasaulėžiūrą.

  Programa sudaryta iš 16 trumpametražių filmų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Juose bus galima susipažinti su pasakojimais apie dievus, velnius, dievybes, laumes, su miestų ir vietovių susikūrimo legendomis bei tradicinėmis šventėmis.

  Animacinių filmų naktis vyks vasario 5 d. nuo 22 val., dalyvaujant lietuvių režisieriui Algirdui Seleniui.

  Visi filmai rodomi originalo kalba su angliškais titrais.

  Sputnik Kino (Höfe am Südstern), Hasenheide 54, 10967 Berllin-Kreuzberg

  facebook.com/LitauischesKinoGoesBerlin ir www.sputnik-kino.com

  Kontaktas spaudai: Giedrė Simanauskaitė, [email protected], tel.: 0157 81905571

  FILMŲ APRAŠYMAI

  DRAGON OF THE NORTH / PÕHJAKONN

  R: Riho Unt, 14:30 min, EE, 2007

  Padedamas Põrguneitsi, mitologinės Pragaro mergelės, jaunas karys išgelbsti pasaulį. Kai jis suvokia, kad žmonės geresni netapo, jis pasiduoda gundymams, o pasaulis vėl nusirita į pražūtį…

  EGLĖ THE QUEEN OF GRASSSNAKES / EGLĖ ŽALČIŲ KARALIENĖ

  R: Algirdas Selenis, Aurika Selenienė, 7 min, LT, 2003

  Žalčių karalius pamilsta gražiąją Eglę ir išgauna jos pažadą už jo tekėti. Kai jos gudrūs išsisukinėjimai nepadėjo, ji už jo nuteka už jūrų marių. Vis dėlto, ji labai ilgisi savo šeimos... Paremta viena populiariausių pasakų ir mitų, siekiančių archajinius laikus, atspindinčius senųjų baltų tikėjimą ir pasaulėžiūrą.

  JŪRATĖ AND KASTYTIS / JŪRATĖ IR KASTYTIS

  R: Algirdas Selenis, Aurika Selenienė, 3 min, LT, 2012

  Žvejys Kastytis ir undinė Jūratė, Perkūno duktė, pamilsta vienas kitą. Kai Perkūnas apie tai sužino, jis juos nubaudžia už nepaklusnumą ir neleistiną meilę tarp nemirtingosios ir mirtingojo. Jų meilės liudijimas – gintaro gabaliukai – vis dar po audros išskalaujami Baltijos jūros. Animacinis filmas sukurtas, remiantis poeto Maironio tekstais.

  KALADO

  R: Roze Stiebra, 2:30 min, LV, 2002

  Linksma istorija apie Kalėdų šventimą. Merginos kruopščiai ruošiasi šventėms, dengia stalus, puošiasi, kol staiga persirengėliai įsiveržia į svečius ir visus įtraukia į šokio sūkurį. Animacija perteikia Latvijos folkloro elementus, jos personažų sistemą su simboliniais archetipais ir potekstėmis.

  LATVIAN PUFFS DUCKLINGS / LATVIETIS PŪŠ PĪLĪTES

  R: Agnese Bule, , 3 min, LV, 1999

  Labai labai seniai latvis mokėjo iškvėpdamas bet ką sukurti: jis galėjo iškvėpti grybą, medį ar net kitą latvį. Vieną dieną jis sumanė išpūsti didesnį pasaulį, kad būtų daugiau vietos grybams, medžiams ar kitiems latviams… Humoristinėje versijoje apie latvių stereotipus ir frazes, menininkė žaidžia įvairiais būdo bruožais, priskiriamais latviams, taip sukurdama naujas mitologines struktūras.

  LEGENDS OF TALLINN / TALLINNA LEGENDID

  R: Heiki Ernits, Leo Lätti, 14 min, EE, 1995

  Talinas buvo garsus viduramžių miestas, su kažkada aukščiausiu bokštu Europoje – Šv. Olafo bažnyčios varpine. Filmas supažindina su jo pastatymo legenda bei paslaptinguoju jį sukūrusiu amatininku.

  LITHUANIAN MYTHOLOGICAL GODS / LIETUVIŲ MITOLOGINAI DIEVAI

  R: Algirdas Selenis, Aurika Selenienė,11 min, LT, 2007

  Animacijoje pristatomi pagrindiniai lietuvių mitologiniai dievai ir dievybės: Perkūnas, Žemyna, Gabija, Laima, Velinas. Pasitelkiant lietuvių tautodailės stilistiką, parodomi filmo autorių sukurti dievybių portretai ir apeigos, susijusios su šių dievybių garbinimu.

  LITHUANIAN MYTHOLOGICAL BEINGS / LIETUVIŲ MITOLOGINĖS BŪTYBĖS

  R: Algirdas Selenis, Aurika Selenienė, 6 min, LT, 2008

  Animacinių filmų ciklas susideda iš keturių trumpų pasakojimų apie vienas pagrindinių senovės lietuvių mitologinių būtybių: Ragutį, Undinę, Aitvarą, Žaltį. Čia taip pat atvaizduojamos apeigos, susijusios su šių būtybių garbinimu, aukų atnašavimais, siekiant jų globos ir malonės. Animacinis filmas “Lietuvių mitologinės būtybės”- antra animacinių filmų ciklo “Lietuvių mitologiniai dievai ir būtybės” dalis.

  LOOKING FOR THE LOST CHILD / VISI KAKTI NORASOJA

  R: Roze Stiebra, 3 min, LV, 2003

  Įkvėptas žiemos saulėgrįžos nuotaikos, filmas pasakojama apie vienišas būtybes Kalėdinio pasiruošimo sūkuryje, nušviestame laužo ir paslaptingojo mėnulio šviesos. Lauke sningant, visi šoka ir susiranda sau po porą.

  MAIDEN OF VILNIUS / VILNIAUS MERGELĖ

  R: Algirdas Selenis, Aurika Selenienė, 5 min, LT, 2000

  Vilniaus mergelė išmėgina savo lemtį, klaidžiodama archajinių laikų požemiais, stengdamasi pabėgti nuo ją persekiojančio blogio. Požemio labirintuose daug durų, tačiau reikia atrasti savąsias, kurios atvestų į laimę. Paremta Aldonos Liobytės pasakos motyvais...

  NERINGA

  R: Algirdas Selenis, Aurika Selenienė, 5 min, LT, 2001

  Filmas iš ciklo , skirto legendinėms Lietuvos moterims, pasakoja seną lietuvių legendą apie milžinę Neringą, kuri supylė Kuršių neriją.

  ONCE UPON A TIME, GOD… / REIZ DIEVS…

  R: Māra Liniņa, 13 min, LV, 2009

  Trijų dalių animacija, paremta latvių folkloru apie tai, kaip Dievas sukūrė Visatą ir tris esminius pasaulio elementus: dangaus kūnus, gyvūnus ir žmones. Varomoji šios kūrinijos dalis yra Dievo ir Velnio, amžinų partnerių ir varžovų, priešprieša.

  I-a dalis: Kaip buvo sukurtos Saulė, Mėnulis ir Žvaigždės.

  II-a dalis: Kaip buvo sukurtos karvės ir ožkos.

  III-ia dalis: Kaip buvo sukurtas Žmogus.

  ONE BY ONE / ÜTSI, ÜTSI, ÕEKE!

  R: Marili Sokk, Malle Valli, Piret Sigus, Triin Sarapik-Kivi, 10 min, EE, 2011

  Paremtas estų liaudies pasaka, filmas pasakoja apie apsukrumą ir godumą bei kas nutinka naktį pirtyje po vidurnakčio, kai ten apsilanko velniai. Filmas supažindina su tradiciniais Estijos regiono Setumos nuotakos rūbais.

  PIPE PIPER / TANTSITAJA

  R: Triin Sarapik-Kivi, Piret Sigus, Marili Sokk, Malle Valli, 13 min, EE, 2014

  Piemuo svajoja apie dvarininko dukterį. Kartą jis dovanų gauna stebuklingą dūdelę, kuri visus priverčia šokti, tada jis randa meilę ir laimę. Filmas paremtas žinoma Estijos liaudies pasaka, kurios estetiką įkvėpė tradiciniai mažos salos Estijoje Muhu amatai.

  SONG OF SUN / AIZ DEVIŅI EZERIŅI

  R: Roze Stiebra, 4 min, LV, 2003

  Lyriškas filmas, paremtas latvių liaudies dainos motyvais. Amžina saulės šviesa sukūrė ir nušvietė pagrindinius personažus: - paukštį, vaiką, žuvį ir debesį. Visi veikėjai gyvena, skuba ir trokšta amžino gyvenimo kismo.

  THE PRE-MOTHER OF SAMOGITIANS / ŽEMAIČIŲ PRAMOTĖ

  R: Algirdas Selenis, Aurika Selenienė, 5 min, LT, 2002

  Filmas sukurtas legendos apie žemaičių prasidėjimą motyvais. Tai pasakojimas apie žemaičių Pramotę, iki šių dienų globojančią žemaičių gentį.

   

  Naujienlaiškio prenumerata