Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA VOKIETIJOS FEDERACINĖJE RESPUBLIKOJE

Adresas: Charitestr. 9, 10117 Berlin, GERMANY

plačiau »

Tel. +49 30 890 681 0
Faksas +49 30 890 681 15
El. paštas

Pašventintas restauruotas lietuvių pabėgėlių kryžius Augsburge

Sukurta 2015.06.30 / Atnaujinta 2015.06.30 17:11
   Pašventintas restauruotas lietuvių pabėgėlių kryžius Augsburge
   Pašventintas restauruotas lietuvių pabėgėlių kryžius Augsburge
   Pašventintas restauruotas lietuvių pabėgėlių kryžius Augsburge
   Pašventintas restauruotas lietuvių pabėgėlių kryžius Augsburge
   Pašventintas restauruotas lietuvių pabėgėlių kryžius Augsburge

   Augsburgo mieste Bavarijoje birželio 28 dieną buvo pašventintas iš pagrindų restauruotas unikalus Lietuvos kryždirbystės ir istorijos paminklas Vokietijoje - prieš 70 metų Antrojo pasaulinio karo pabėgėlių iš Lietuvos pastatytas ąžuolo kryžius.

   Surengtoje iškilmingoje ceremonijoje dalyvavo Lietuvos ambasadorius Vokietijoje Deividas Matulionis, kuris teigė, kad šis lietuvių kryžius yra tiesiogiai susijęs su praėjusio amžiaus Europos istorija. „Šis paminklas primena karo baisumus ir tragišką žmonių likimą, kurie per karo neramumus neteko savo tėvynės ir laisvės“, - sakė ambasadorius.

   Baigiantis karui, amerikiečių karinė administracija Augsburgo priemiesčiuose Haunštetene ir Hochfelde įkūrė stovyklas pabėgėliams iš Baltijos šalių. Viena iš jų buvo pavadinta „Camp Baltic Hochfeld“. Jose buvo įkurdinta keli tūkstančiai lietuvių. Tarp jų buvo daug išsilavinusių ir kultūros žmonių, todėl Augsburgas tuo metu buvo tapęs vienu iš svarbiausių lietuvių kultūrinio gyvenimo centrų.

   1945 m. pabėgėliai iš Lietuvos pastatė puošnų kryžių, kurio korpuse lietuvių, vokiečių, anglų ir prancūzų kalbomis užrašė: „Augsburgo išeiviai lietuviai, maldaudami Dievo palaimos, gerbdami savo žuvusius ir dėkodami savo geradariams, stato šį lietuvišką kryžių, idant jis bylotų, kad čia karo audrų atblokšti lietuviai ilgėjosi savo tėvynės ir troško jai laisvės.“ Kryžiaus autorius – architektas Jonas Mulokas, kuris vėliau išgarsėjo JAV.

   „Esu įsitikinęs, kad šis išskirtinis ąžuolo kryžius saugos bendrą lietuvių ir vokiečių atminimą ir įkūnys abiejų tautų artumą bei pasiryžimą kurti taikią Europos ateitį“, - teigė D.Matulionis.

   Į kryžiaus pašventinimą atvyko paminklo autoriaus sūnus architektas Rimas Mulokas, kuris pabrėžė, kad jo tėvas norėjo sukurti paminklą, priminsiantį pasauliui apie lietuvius, kurie brangino laisvę. „Šis kryžius yra laisvės simbolis ir paminklas tiems, kurie kovojo, kentėjo ir žuvo kare“, - sakė R.Mulokas.

   Kryžių pašventino Augsburgo-Hochfeldo šv. Kanizijaus parapijos klebonas Joachimas Seileris. Ceremonijoje taip pat dalyvavo Augsburgo meras Kurtas Griblas, Lietuvos garbės konsulas Bavarijoje Benjaminas Wittstockas.

   Pirmą kartą kryžius buvo atnaujintas 1984 m., tačiau nuo to laiko drėgmė ir temperatūros svyravimai stipriai paveikė medžio dalis, kryžiaus korpusą dažais ištepliojo vandalai.

   Naują kryžiaus restauravimą inicijavo D.Matulionis, gavęs buvusių karo pabėgėlių stovyklos gyventojų prašymą. Ambasadorius praėjusių metų pradžioje su Augsburgo savivaldybės vadovybe susitarė dėl tvarkymo darbų. Maždaug pusę restauravimo kaštų ėmėsi padengti savivaldybė, ketvirtį reikalingų lėšų skyrė Lietuvos užsienio reikalų ministerija, likusios – rėmėjų ir aukotojų pinigai. JAV lietuvių bendruomenė organizavo aukų rinkimo vajų.

   Restauracijos metu buvo pakeistos sunykusios kryžiaus dalys, restauruotos medinės figūros ir puošybos elementai, atnaujinti įrašai, kryžius papildomai apsaugotas nuo kritulių ir aptvertas nauja tvora, sutvarkytas skveras.

   Atnaujinimo darbus parėmė buvusi Augsburgo pabėgėlių stovyklos gyventoja Jūratė Landwehr, R.Mulokas ir kiti JAV lietuviai, Lietuvos garbės konsulas Tiūringijoje Berndas Moseris, UAB „KTG Agrar“, Miunchene gyvenanti Vanda Horvath, kuri taip pat po karo rado prieglobstį stovykloje.

   Hochfeldo pabėgėlių stovykloje gyvenę lietuviai Šv. Kanizijaus bažnyčioje paliko kitą paminklą – jos pietinėje sienoje yra įmūryta atminimo lenta su Sopulingosios Dievo Motinos atvaizdu su lotynišku užrašu ir prierašu lietuvių kalba „Tegu meilė Lietuvos dega mūsų širdyse“. 

   Susijusios naujienos Visos naujienos »

   Naujienlaiškio prenumerata